به گزارش کُرد پرس، محمدرسول شیخی زاده اظهار کرد: طرح اکرام ایتام از نیمه دوم سال 78 با هدف حمایت از کودکان یتیم و تأمین نیازمندی‌های آنان در زمینه‌های معیشتی، تحصیلی و درمان آغاز شد و در این طرح، افراد نیکوکار با پذیرفتن و تقبل حمایت مالی از یک یا چند یتیم در طول سال نسبت به رفع مشکلات مادی و معنوی آنان در قالب کمک به یتیم خاص، کمک به دانش آموز خاص و کمک به دانشجوی خاص اقدام می‌کنند.

وی افزود: افرادی که در این طرح حامی نامیده می‌شوند با مراجعه به کمیته امداد امام (ره) یا درگاه‌های الکترونیک و تکمیل فرم اعلام همکاری، آمادگی خود را برای تحت حمایت گرفتن یک یا چند کودک یتیم را به مدت حداقل یک سال به عهده می‌گیرند و حامی به صورت ماهیانه مبلغ تعهد شده خود را به شماره حساب کمیته امداد امام (ره) محل سکونت یتیم با شناسه واریز مخصوص یتیم واریز می‌کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان ادامه داد: وجوه واریزی توسط حامیان فقط برای ایتام انتخاب شده از سوی آنان و با توجه به نیت حامیان هزینه شده و چنانچه علاوه بر مبلغ تعهد شده ماهیانه، حامیان مبالغ بیشتری به حساب کمیته امداد امام (ره) یا ایتام واریز کنند، با لحاظ کردن نیت و خواسته حامیان هزینه می‌شود.

شیخی زاده به مزایای این طرح اشاره کرد و یادآور شد: از جمله مزایای این طرح، انتخاب چهره به چهره کودکان نیازمند توسط خیران و حامیان و واریز مستقیم کمک‌های نقدی خیران به حساب آنان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح محسنین اشاره کرد و بیان کرد: طرح محسنین نیز از سال 90 به صورت آزمایشی در پنج استان کشور با هدف حمایت مالی از کودکان با سرپرست ناتوان شروع شد و در حال حاضر حدود 110 هزار کودک در قالب این طرح از کمک‌های مادی مردم خیر و نیکوکار کشورمان بهره مند می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان گفت: طرح محسنین با هدف حمایت از این کودکان و با حمایت کمیته امداد امام (ره) درصدد است از مردم خیّر کشورمان که علاقمند به مشارکت در طرح مذکور هستند، ثبت نام کرده و مقدمات حمایت از این کودکان را فراهم آورد.

شیخی زاده اظهار داشت: در حال حاضر 3 هزار و 400 کودک در سطح استان کردستان در قالب طرح اکرام ایتام و 5 هزار و 600 کودک نیز در قالب طرح محسنین شناسایی شده‌اند و تحت حمایت حامیان و خیران بومی و غیر بومی قرار دارند.

وی با بیان اینکه در سال 99 از سوی حامیان 22 میلیارد تومان به این طرح ها کمک شده است، افزود: 14 هزار نفر به عنوان حامی از این کودکان حمایت می‌کنند و سرانه واریزی ماهیانه هر کودک تحت پوشش در این طرح‌ها به طور میانگین بیش از دو میلیون ریال است.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان یادآور شد: از این تعداد حامی 70 درصد خارج از کشور و استان هستند که ماهیانه به کودک یا کودکان تحت پوشش خود حمایت می‌کنند و 30 درصد دیگر نیز خیران بومی هستند.